Lakewood OH
Mostly clear
53°F
 

Westlake girls take second, boys take third at SWC swimming championships

Southwestern Conference swimming and diving championship results

Girls – Team Rankings – Through Event 23:

1. Brecksville High School, 366; 2. Westlake High School, 224; 3. North
Olmsted High School, 195; 4. Avon Lake High School, 191; 5. Amherst Steele
High School, 152; 6. Berea High School, 131; 7. Olmsted Falls High School,
124; 8. Midpark High School, 12.
Girls 1 mtr Diving:
(Finals) 1. Moock, Michelle, Brecksville, 406.05; 2. Lamb, Holly, Amherst,
365.05; 3. Krause, Emily, AvonLake, 350.75.
Girls 200 Yard Medley Relay:
1. Amherst Steele High School ‘A’ (Knudsen, Lauren SR, Remster, Kiersten SR,
Thorson, Allie FR, Mlincek, Miranda SO), 2:00.23; 2. Berea High School ‘A’
(Kranz, Peyton SR, Thomason, Jacyln SR, Williams, Rachel SR, Knezevich, Katie
SO), 2:00.78; 3. Brecksville High School ‘A’ (Schimpf, Maddy FR, Tarbuck,
Samantha SO, Madden, Janie SO, Kotchman, Halle SO), 2:01.05.
Girls 200 Yard Freestyle:
1. Menzer, Brittany, AvonLake, 2:02.12; 2. Coronel, Anna, Brecksville,
2:04.12; 3. Lee, Nora, Westlake, 2:07.56.
Girls 200 Yard IM:
1. Kotchman, Rachel, Brecksville, 2:19.94; 2. Dregalla, Joan, O Falls,
2:20.27; 3. Foraker, Kara, N Olmsted, 2:20.44.
Girls 50 Yard Freestyle:
1. Savage, Clare, Brecksville, 25.04; 2. Jarachovic, Jacky, N Olmsted, 25.19;
3. Puentes, Ismary, N Olmsted, 25.35.
Girls 100 Yard Butterfly:
1. Foraker, Kara, N Olmsted, 1:02.61; 2. Ivkovic, Adriana, Westlake, 1:02.68;
3. Coughlin, Paige, Brecksville, 1:03.89.
Girls 100 Yard Freestyle:
1. Savage, Clare, Brecksville, 54.46; 2. Jarachovic, Jacky, N Olmsted, 55.61;
3. Puentes, Ismary, N Olmsted, 56.00.
Girls 500 Yard Freestyle:
1. Coughlin, Paige, Brecksville, 5:22.67; 2. Menzer, Brittany, AvonLake,
5:26.03; 3. Lee, Nora, Westlake, 5:39.66.
Girls 200 Yard Freestyle Relay:
1. Brecksville High School ‘A’ (Coronel, Anna FR, Kotchman, Rachel SO,
Coughlin, Paige SO, Savage, Clare SR), 1:42.26; 2. North Olmsted High School
‘A’ (Puentes, Ismary FR, Foraker, Kara JR, Ott, Megann SR, Jarachovic, Jacky
JR), 1:42.66; 3. Avon Lake High School ‘A’ (Bruce, Catrionna FR, Rybarczyk,
Devan SO, Lambert, Jessica JR, Menzer, Brittany FR), 1:46.40.
Girls 100 Yard Backstroke:
1. Coronel, Anna, Brecksville, 1:01.83; 2. Bruce, Catrionna, AvonLake,
1:03.67; 3. Ott, Megann, N Olmsted, 1:04.61.
Girls 100 Yard Breaststroke:
1. Thomason, Jacyln, Berea, 1:11.27; 2. Tarbuck, Samantha, Brecksville,
1:11.51; 3. Kranz, Peyton, Berea, 1:13.13.
Girls 400 Yard Freestyle Relay:
1. Brecksville High School ‘A’ (Coronel, Anna FR, Kotchman, Rachel SO,
Coughlin, Paige SO, Savage, Clare SR), 3:44.40; 2. North Olmsted High School
‘A’ (Puentes, Ismary FR, Foraker, Kara JR, Ott, Megann SR, Jarachovic, Jacky
JR), 3:45.05; 3. Avon Lake High School ‘A’ (Bruce, Catrionna FR, Rybarczyk,
Devan SO, Lambert, Jessica JR, Menzer, Brittany FR), 3:56.05.
Boys – Team Rankings – Through Event 24:
1. Amherst Steele High School, 301; 2. Brecksville High School, 289; 3.
Westlake High School, 161.5; 4. Olmsted Falls High School, 151; 5. North
Olmsted High School, 141; 6. Berea High School, 132.5; 7. Avon Lake High
School, 127; 8. Midpark High School, 91.
Boys 1 mtr Diving:
(Finals) 1. Harper, Nate, Midpark, 512.80; 2. Nock, Tyler, AvonLake, 431.75;
3. Davis, Steven, N Olmsted, 378.25.
Boys 200 Yard Medley Relay:
1. Amherst Steele High School ‘A’ (Scalli, John SR, Moore, Tyler SR,
Machovina, Alex SR, Ault, Jordan JR), 1:43.65; 2. Westlake High School ‘A’
(Knurek, Joe JR, Waitrovich, Kevin JR, Lamorgese, Alex SR, Bechtel, Jake JR),
1:45.09; 3. Olmsted Falls High School ‘A’ (Burton, Aidan SR, Bolton, Jake JR,
Petro, Tommy JR, Lockhart, Austin FR), 1:47.96.
Boys 200 Yard Freestyle:
1. Ault, Jordan, Amherst, 1:52.13; 2. Krusinski, Mark, Brecksville, 1:53.24;
3. Bechtel, Jake, Westlake, 1:54.35.
Boys 200 Yard IM:
1. Moore, Tyler, Amherst, 2:04.49; 2. Bolton, Jake, O Falls, 2:11.19; 3.
Burgett, David, Amherst, 2:12.07.
Boys 50 Yard Freestyle:
1. Sara, Ryan, N Olmsted, 22.36; 2. Charbonneau, Ryan, Brecksville, 22.42; 3.
Cipra, Quenten, Berea, 23.03.
Boys 100 Yard Butterfly:
1. Krusinski, Mark, Brecksville, 54.86; 2. Cipra, Quenten, Berea, 55.60; 3.
Scalli, John, Amherst, 57.18.
Boys 100 Yard Freestyle:
1. Sara, Ryan, N Olmsted, 49.46; 2. Charbonneau, Ryan, Brecksville, 50.24; 3.
Burton, Aidan, O Falls, 50.54.
Boys 500 Yard Freestyle:
1. Humel, Jimmy, Brecksville, 5:14.52; 2. Petro, Tommy, O Falls, 5:20.18; 3.
Martin, Matthew, Brecksville, 5:20.47.
Boys 200 Yard Freestyle Relay:
1. Brecksville High School ‘A’ (Humel, Jimmy JR, Charbonneau, Ryan JR,
Chalasinski, Adam SR, Krusinski, Mark FR), 1:32.56; 2. Amherst Steele High
School ‘A’ (Burgett, David FR, Kneisel, Jordan JR, Machovina, Alex SR, Scalli,
John SR), 1:34.76; 3. Berea High School ‘A’ (Ticherich, Connor JR, Rogerson,
Tyler SR, Salisbury, Brian JR, Cipra, Quenten JR), 1:36.35.
Boys 100 Yard Backstroke:
1. Scalli, John, Amherst, 55.39; 2. Burton, Aidan, O Falls, 55.63; 3.
Klebowski, Ray, Midpark, 58.67.
Boys 100 Yard Breaststroke:
1. Moore, Tyler, Amherst, 1:02.30; 2. Bolton, Jake, O Falls, 1:03.97; 3.
Doherty, James, Brecksville, 1:05.20.
Boys 400 Yard Freestyle Relay:
1. Amherst Steele High School ‘A’ (Burgett, David FR, Kneisel, Jordan JR,
Ault, Jordan JR, Moore, Tyler SR), 3:23.96; 2. Brecksville High School ‘A’
(Krusinski, Mark FR, Humel, Jimmy JR, Chalasinski, Adam SR, Charbonneau, Ryan
JR), 3:24.17; 3. Westlake High School ‘A’ (Bechtel, Jake JR, Knurek, Joe JR,
Hughes, Collin SO, Lamorgese, Alex SR), 3:31.94.

 

Archives