Lakewood OH
Clear
61°F
 

VARSITY HIGH SCHOOL WINTER SPORTS SCHEDULES 2011-12

BAY

Boys Basketball

12/2  North Olmsted                 H      7:30 p.m.

12/6  Lorain                        A      7:30 p.m.

12/9  Rocky River                   H      7:30 p.m.

12/10      Lakewood                      A      7:30 p.m.

12/16      Vermilion                     A      7:30 p.m.

12/20      Midview                       H      7:30 p.m.

12/27      Westlake                      H      7:30 p.m.

1/6   Avon                          A      7:30 p.m.

1/10  North Ridgeville              H      7:30 p.m.

1/13  Elyria Catholic                A      7:30 p.m.

1/20  Rocky River                   A      7:30 p.m.

1/27      Vermilion                     H      7:30 p.m.

1/31  Solon                         A      7:30 p.m.

2/3      Midview                       A      7:30 p.m.

2/7   Holy Name                    A      7:30 p.m.

2/10  Avon                          H      7:30 p.m.

2/14  Orange                        A      7:30 p.m.

2/17  North Ridgeville              A      7:30 p.m.

2/21      Amherst                       H      7:30 p.m.

2/24  Elyria Catholic                H      7:30 p.m.

Girls Basketball

11/25 Great Lakes Classic           A      2:30 p.m.

11/30      Westlake                      H      7:30 p.m.

12/7  Rocky River                   H      7:30 p.m.

12/14      Vermilion                     A      7:30 p.m.

12/17      Midview                       H      2:30 p.m.

12/19 North Olmsted                 A      7:30 p.m.

12/21 Avon                          A      7:30 p.m.

12/27      Amherst Holiday Tournament      A      TBA

12/28      Amherst Holiday Tournament      A      TBA

1/4   Orange                        H      7:30 p.m.

1/7   North Ridgeville              H      7:30 p.m.

1/14  Elyria Catholic                A      7:30 p.m.

1/18      Highland                      H      7:30 p.m.

1/21  Rocky River                   A      7:30 p.m.

1/25      Keystone                      A      7:30 p.m.

1/28      Vermilion                     H      7:30 p.m.

2/1      Midview                       A      7:30 p.m.

2/4   Avon                          H      2:30 p.m.

2/8   North Ridgeville              A      7:30 p.m.

2/15  Elyria Catholic                H      7:30 p.m.

Wrestling

12/2  Avon Lake K of C Tournament      A      5 p.m.

12/3  Avon Lake K of C Tournament      A      10 a.m.

12/8  Rocky River                   H      7 p.m.

12/10      Cuyahoga Heights Tournament      A      10 a.m.

12/28 Lorain Varsity Tournament      A      1 p.m.

12/29 Lorain Varsity Tournament      A      10 a.m.

1/5      Vermilion                     A      7 p.m.

1/12      Midview                       H      7 p.m.

1/19  Avon                          A      7 p.m.

1/20      Napoleon Inv.                 A      4 p.m.

1/21      Napoleon Inv.                 A      9 a.m.

1/26  Double Dual                    H      7 P.m.

2/2   Elyria Catholic                H      7 p.m.

2/3   Double Dual @ O. Falls       A      6 p.m.

2/11  WSC Tournament              A      TBA

Ice Hockey

11/25 Parma Tournament              A      7 a.m.

11/26 Parma Tournament              A      7:15 a.m.

11/27 Parma Tournament              A      10 a.m.

12/3  Notre Dame-Cathedral Latin A      6 p.m.

12/4      Midview                       H      5:45 p.m.

12/9      Mayfield                      A      6:40 p.m.

12/11 Parma                         H      5:45 p.m.

12/16 Rocket Inv. Vs. Lakewood      H      6 p.m.

12/17 Rocket Inv. Vs. Nordonia      H      5 p.m.

12/18 Rocket Inv. Vs. Westlake      H      5:30 p.m.

12/26 Avon Tournament              A      TBA

12/27 Avon Tournament             A      TBA

1/3   Avon Lake                    A      8:35 p.m.

1/8      Mayfield                      H      5:45 p.m.

1/13  WSC Tournament              A      TBA

1/14  WSC Tournament              A      TBA

1/15  WSC Tournament              A      TBA

1/16  WSC Tournament              A      TBA

1/22      Olmsted Falls                 H      5:45 p.m.

1/28      Midview                       A      8 p.m.

1/29  Notre Dame-Cathedral Latin H      5:45 p.m.

1/31  Parma                         A      8:30 p.m.

2/3      Olmsted Falls                 A      8 p.m.

2/5   Avon Lake                    H      4 p.m.

ROCKY RIVER

Boys Basketball

12/6      Westlake                      H      7:30 p.m.

12/9  Bay                           A      7:30 p.m.

12/10 Notre Dame-Cathedral Latin A      7:30 p.m.

12/13      Vermilion                     H      7:30 p.m.

12/16      Midview                       A      7:30 p.m.

12/17 St. Peter Chanel                  A      7:30 p.m.

12/20 Avon                          H      7:30 p.m.

12/23      Lakewood                      H      7:30 p.m.

1/6   North Ridgeville              A      7:30 p.m.

1/10  Elyria Catholic                H      7:30 p.m.

1/15  N. Canton Hoover                  A      3:15 p.m.

1/20  Bay                           H      7:30 p.m.

1/24      Vermilion                     A      7:30 p.m.

1/27      Midview                       H      7:30 p.m.

1/31  Valley Forge             A      7:30 p.m.

2/3   Avon                          A      7:30 p.m.

2/10  North Ridgeville              H      7:30 p.m.

2/17  Elyria Catholic                A      7:30 p.m.

Girls Basketball

11/26      Westlake                      A      7 p.m.

11/30      Strongsville                  A      7:30 p.m.

12/7  Bay                           A      7:30 p.m.

12/10      Vermilion                     H      7:30 p.m.

12/14      Midview                       A      7:30 p.m.

12/17 Avon                          H      7:30 p.m.

12/21 North Ridgeville              A      7:30 p.m.

12/30 Lake Catholic                H      7:30 p.m.

1/4   Walsh Jesuit                  A      7:30 p.m.

1/7   Elyria Catholic                A      2:30 p.m.

1/11      Lakewood                      A      7:30 p.m.

1/18  Holy Name                    H      7:30 p.m.

1/21  Bay                           H      7:30 p.m.

1/25      Vermilion                     A      7:30 p.m.

1/28      Midview                       H      7:30 p.m.

2/1   Avon                          A      7:30 p.m.

2/4   North Ridgeville              H      7:30 p.m.

2/8   Elyria Catholic                H      7:30 p.m.

2/11      Magnificat                    H      7:30 p.m.

Wrestling

12/8  Bay                           A      7 p.m.

12/15      Vermilion                     H      7 p.m.

1/5      Midview                       A      7 p.m.

1/12  Avon                          H      7 p.m.

1/19  North Ridgeville              A      7 p.m.

1/26  Elyria Catholic                H      7 p.m.

Ice Hockey

11/25 Rocky River Thanksgiving Classic      TBA

11/26 Rocky River Thanksgiving Classic      TBA

11/27 Rocky River Thanksgiving Classic      TBA

11/28 Rocky River Thanksgiving Classic      TBA

12/4  Elyria Catholic                H      6:15 p.m.

12/11 Hudson                        A      12:15 p.m.

12/22 Walsh Jesuit                  H      7 p.m.

12/23 Mentor                        A      6 p.m.

1/4   North Olmsted                 H      8 p.m.

1/8   Holy Name                    H      6:45 p.m.

1/18  Elyria Catholic                A      7 p.m.

1/21  Holy Name                    H      4 p.m.

1/28  Walsh Jesuit                  A      5:30 p.m.

1/29  Hudson                        H      6:15 p.m.

2/4   Mentor                        H      4:30 p.m.

Co-Ed Swimming

11/30      Westlake                      A      7 p.m.

12/2  Notre Dame-Cathedral Latin A      7 p.m.

12/9      Lakewood                      H      7 p.m.

12/13      Kenston                       H      7 p.m.

12/20 Mentor                        H      7 p.m.

1/6   Avon                          H      7 p.m.

1/10  Tri. Vs. Avon, E.C.        H      7 p.m.

1/20  Bay                           H      7 p.m.

1/24  Elyria Catholic                A      6:45 p.m.

1/26  WSC Diving Championships           TBA

1/28  WSC Swimming Championships           TBA

Gymnastics

12/8      Magnificat                    A      6 p.m.

12/15      Magnificat                    A      6 p.m.

12/21      Magnificat                    A      6 p.m.

1/18      Magnificat                    A      6 p.m.

1/25      Magnificat                    A      6 p.m.

2/2      Magnificat                    A      6 p.m.

MAGNIFICAT
Girls Basketball

11/25      Midpark                       A      7:30 p.m.

11/26      Sylvania Northview            A      7:30 p.m.

11/30      Cleveland Heights             A      7:30 p.m.

12/3  Norton                        A      1:30 p.m.

12/14 Lake Catholic                H      7:30 p.m.

12/20 Walsh Jesuit                  H      7:30 p.m.

12/23      Beaumont                      H      6 p.m.

12/28      Gilmour Inv.                  A      TBA

12/29      Gilmour Inv.                  A      TBA

1/7   Holy Name                    A      7:30 p.m.

1/10  Solon                         H      7:30 p.m.

1/14      Ursuline                      H      1:30 p.m.

1/21  Lorain                        A      2 p.m.

1/25      Lakewood                      A      7:30 p.m.

1/28  St. Joseph Academy           H      2 p.m.

2/1   Shaker Heights                 H      7:30 p.m.

2/8   St. Vincent-St. Mary        A      7:30 p.m.

2/11  Rocky River                   A      7:30 p.m.

2/15      Hathaway Brown                A      7:30 p.m.

2/18  Mentor                        A      7:30 p.m.

Swimming

12/2      Strongsville                  A      7 p.m.

12/3  Solon relays                  A      TBA

12/9  Bay                           A      7 p.m.

12/10 Berea                         A      8 a.m.

12/17 Viking Inv.                    A      8 a.m.

12/28 Walley Morton Relays            A      TBA

1/6   St. Joseph Academy           A      7 p.m.

1/7   St. Ursula & Firestone         A      11 a.m.

1/17  Hawken Upper             A      TBA

1/20      Hathaway Brown                A      5 p.m.

1/21  Villa Maria Academy           A      12 p.m.

1/24      Beaumont                      A      5:30 p.m.

1/27  Mentor                        A      TBA

1/28  Blazer Inv.                    A      12:30 p.m.

Gymnastics

12/8      Midpark,Brunswick,Westlake,Rocky River      H      6 p.m.

12/15      Medina, Archbishop Hoban,Rocky River H      6 p.m.

12/21      Twinsburg,Lakewood, Rocky River       H      6 p.m.

1/5   West Geauga                                    A      7 p.m.

1/18      Kenston,Westlake,Rocky River              H      6 p.m.

1/21      Brecksville Inv. Rock and Roll Meet         A      TBA

1/25  Rocky River,Eastlake North,Olmsted Falls      H      6 p.m.

2/2      Brecksville, Rocky River             H      6 p.m.

LUTHERAN WEST

Boys Basketball

11/29      Lakewood Foundation Game  A      7:30 p.m.

12/6      Cuyahoga Heights              H      7:30 p.m.

12/9      Keysone                       H      7:30 p.m.

12/13      Firelands                     A      7:30 p.m.

12/16      Buckeye                       H      7:30 p.m.

12/20      Fairview                      H      7:30 p.m.

1/3   Open Door                    A      7:30 p.m.

1/6      Clearview                     H      7:30 p.m.

1/10      Brooklyn                      H      7:30 p.m.

1/13      Columbia                      A      7:30 p.m.

1/17      Gilmour                       A      7:30 p.m.

1/20      Oberlin                       A      7:30 p.m.

1/24      Brookside                     A      7:30 p.m.

1/27  Black River                   H      7:30 p.m.

1/31      Wellington                    A      7:30 p.m.

2/3      Fairview                      A      7:30 p.m.

2/7      Clearview                     A      7:30 p.m.

2/10      Brooklyn                      A      7:30 p.m.

2/17      Columbia                      H      7:30 p.m.

2/21      Oberlin                       H      7:30 p.m.

2/24      Lutheran East                 H      7:30 p.m.

Girls Basketball

11/29      Gilmour                       A      7:30 p.m.

12/3      Keystone                      H      7:30 p.m.

12/5      Cuyahoga Heights              A      7:30 p.m.

12/7      Firelands                     A      7:30 p.m.

12/10      Buckeye                       H      2:30 p.m.

12/14      Fairview                      H      7:30 p.m.

12/17      Clearview                     H      2:30 p.m.

12/21      Brooklyn                      H      7:30 p.m.

1/4      Columbia                      A      7:30 p.m.

1/11      Oberlin                       A      7:30 p.m.

1/14      Brookside                     A      2:30 p.m.

1/18  Black River                   H      7:30 p.m.

1/21      Wellington                    A      2:30 p.m.

1/26  Laurel                        A      7 p.m.

1/28      Fairview                      A      2:30 p.m.

2/1      Clearview                     A      7:30 p.m.

2/4      Brooklyn                      A      7:30 p.m.

2/8      Columbia                      H      7:30 p.m.

2/11      Oberlin                       H      2:30 p.m.

2/15      Independence                  A      7:30 p.m.

Wrestling

12/2      Fairview                      H      2 p.m.

12/3      Longhorn Super Quad        H      9 a.m.

12/8      Midview                       A      5:30 p.m.

12/10      Cardinal Inv.                 A      8 a.m.

12/15 Black River                   A      6 p.m.

12/17 JB Firestone Tournament        A      10 a.m.

12/23      Tippecanoe Holiday Tournament      A      9:30 p.m.

1/5      Columbia                      A      6 p.m.

1/12      Brookside                     A      6 p.m.

1/14      Independence Double Dual      A      10 a.m.

1/19      Brooklyn,Firelands,Brookside      H      6 p.m.

1/26      Brookside                     A      5:30 p.m.

2/4      Gribble Classic @ Loudonville      A      10 a.m.

2/11  PAC Championships                 A      10 a.m.

NORTH OLMSTED

Boys Basketball

12/2  Bay                           A      7:30 p.m.

12/6      Brunswick                     H      7:30 p.m.

12/9      Olmsted Falls                 H      7:30 p.m.

12/13      Brecksville                   A      7:30 p.m.

12/16      Midpark                       H      7:30 p.m.

12/27 North Ridgeville              A      7:30 p.m.

1/3      Lakewood                      H      7:30 p.m.

1/6      Westlake                      H      7:30 p.m.

1/13  Berea                         H      7:30 p.m.

1/20  Avon Lake                    H      7:30 p.m.

1/24      Amherst                       A      7:30 p.m.

1/27      Olmsted Falls                 A      7:30 p.m.

1/31      Brecksville                   H      7:30 p.m.

2/3      Midpark                       A      7:30 p.m.

2/7      Westlake                      A      7:30 p.m.

2/10  Berea                         A      7:30 p.m.

2/14  Avon                          A      7:30 p.m.

2/17  Avon Lake                    A      7:30 p.m.

2/21  Valley Forge             A      7:30 p.m.

2/24      Amherst                       H      7:30 p.m.

Girls Basketball

11/25 Avon                          A      7:30 p.m.

12/3  North Ridgeville              A      7:30 p.m.

12/7      Olmsted Falls                 H      7:30 p.m.

12/10      Brecksville                   A      2:30 p.m.

12/14      Midpark                       H      7:30 p.m.

12/17      Westlake                      H      4 p.m.

12/19 Bay                           H      7:30 p.m.

12/28 Rhodes                        H      7:30 p.m.

1/4   Berea                         A      7:30 p.m.

1/7   Avon Lake                    H      4 p.m.

1/14      Amherst                       H      4 p.m.

1/21      Olmsted Falls                 A      2:30 p.m.

1/25      Brecksville                   H      7:30 p.m.

1/28      Midpark                       A      2:30 p.m.

2/1      Westlake                      A      7:30 p.m.

2/4   Berea                         H      4 p.m.

2/8   Avon Lake                    A      7:30 p.m.

2/15      Amherst                       A      7:30 p.m.

2/18  Valley Forge             H      4 p.m.

Wrestling

12/2  Solon                         A      4 p.m.

12/3  Solon                         A      10 a.m.

12/8      Brecksville                   H      7 p.m.

12/17      Willoughby South              A      9 a.m.

12/28      Kenston Tournament            A      12 p.m.

12/29      Kenston Tournament            A      9:30 a.m.

1/6      Amherst                       A      7 p.m.

1/13  Solon Quad                    A      TBA

1/14      Norwalk @Westlake             A      TBA

1/21      Amherst/Archbishop Hoban H      6 p.m.

1/27      Olmsted Falls                 H      7 p.m.

2/3      Berea/Avon Lake               H      6 p.m.

Ice Hockey

11/25-28      Normandy Tournament      A      TBA

12/3      Amherst @ Elyria              A      6 p.m.

12/4  Toledo Whitmer                 H      3:30 p.m.

12/9      Benedictine Tournament@ Cle. Hts.      7:05 p.m.

12/10      Benedictine Tournament        A      6:50 p.m.

12/11      Benedictine Tournament        A      10:20 a.m.

12/12      Benedictine Tournament        A      4:45 p.m.

12/15      Brecksville @Brooklyn         A      7:15 p.m.

12/22 Kent-Roosevelt @Kent State      A      7:15 p.m.

12/23      Benedictine                   H      2 p.m.

12/28      Chagrin Falls Tournament @The Pond      TBA

12/29      Chagrin Falls Tournament @The Pond      TBA

1/4   Rocky River                   A      8 p.m.

1/8      Kenston @The Pond             A      8:50 p.m.

1/10      Normandy @Reis                A      8:30 p.m.

1/13  SWC vs. Amherst             H      5:30 p.m.

1/14  SWC vs. Brecksville       H      3:15 p.m.

1/15  SWC vs. Championship            H      3 p.m.

1/21  Solon                         H      3:30 p.m.

1/22      Normandy                      H      3:30 p.m.

1/28  Orange @The Pond               A      8:40 p.m.

1/29      Amherst                       H      3:30 p.m.

2/4      Brecksville                   H      3:30 p.m.

2/6-12       Baron Cup               A      TBA

Swimming/Diving

12/3  Rocket Relays @NORC            A      6 p.m.

12/10      Olmsted Falls                 H      7 p.m.

12/16      Brecksville                   A      7 p.m.

      Viking Inv. @CSU               A      8 a.m.

12/23      Midpark                       H      7 p.m.

12/28 Eagle Open                    H      6 p.m.

1/7      Westlake                      H      7 p.m.

1/12  Berea                         A      6 p.m.

1/21  Avon Lake                    H      7 p.m.

1/27      Amherst                       A      7 p.m.

2/3   SWC Diving @Westlake         A      TBA

2/4   SWC @Westlake               A      9:30 a.m.

WESTLAKE

Boys Basketball

11/29      Cleveland Heights             H      7:30 p.m.

12/6  Rocky River                   A      7:30 p.m.

12/9      Amherst                       H      7:30 p.m.

12/13 Avon Lake                    A      7:30 p.m.

12/16 Berea                         H      7:30 p.m.

12/27 Bay                           A      7:30 p.m.

1/3   Revere                        A      7:30 p.m.

1/6   North Olmsted                 A      7:30 p.m.

1/10  Elyria                        H      7:30 p.m.

1/13      Brecksville                   H      7:30 p.m.

1/17  North Ridgeville              H      7:30 p.m.

1/20      Midpark                       A      7:30 p.m.

1/24      Olmsted Falls                 A      7:30 p.m.

1/27      Amherst                       A      7:30 p.m.

1/31  Avon Lake                    H      7:30 p.m.

2/3   Berea                         A      7:30 p.m.

2/7   North Olmsted                 H      7:30 p.m.

2/10      Brecksville                   A      7:30 p.m.

2/17      Midpark                       H      7:30 p.m.

2/21  Padua                         H      7:30 p.m.

2/24      Olmsted Falls                 H      7:30 p.m.

Girls Basketball

11/26 Rocky River                   H      7:30 p.m.

11/30 Bay                           A      7:30 p.m.

12/3  Avon                          H      2:30 p.m.

12/7      Amherst                       H      7:30 p.m.

12/10 Avon Lake                    A      TBA

12/14 Berea                         H      7:30 p.m.

12/17 North Olmsted                 H      2:30 p.m.

12/19 St. Joseph                        H      7:30 p.m.

12/28 Hudson                        A      7:30 p.m.

1/4      Brecksville                   H      7:30 p.m.

1/7      Midpark                       A      1 p.m.

1/14      Olmsted Falls                 A      2:30 p.m.

1/19      Margaretta                    A      7:15 p.m.

1/21      Amherst                       A      2 p.m.

1/25  Avon Lake                    H      7:30 p.m.

1/28  Berea                         A      TBA

2/1   North Olmsted                 A      7:30 p.m.

2/4      Brecksville                   A      TBA

2/8      Midpark                       H      7:30 p.m.

2/15      Olmsted Falls                 H      7:30 p.m.

Wrestling

12/3  Bison Inv. @Beechwood        A      9 a.m.

12/8  Avon Lake                    H      7 p.m.

12/9  North Coast Classic @Independence     4 p.m.

12/10 North Coast Classic @Independence     9 a.m.

12/16 Hudson Holiday Tournament        5 p.m.

12/17 Hudson Holiday Tournament        10 a.m.

12/28 Jenne Campana Classic @Lorain           10 a.m.

12/29 Jenne Campana Classic @Lorain           10 a.m.

1/7      Columbia Inv.                 A      10 a.m.

1/13      Midpark                       A      6:30 p.m.

1/14      Westlake Double Dual        H      11 a.m.

1/18  John Marshall                H      6:30 p.m.

1/27  Berea                         H      7 p.m.

Ice Hockey

11/25      Western Reserve               A      11:40 a.m.

11/26      Twinsburg                     H      12:10 p.m.

11/26      Midview                       H      6:50 p.m.

11/27      Nordonia                      H      9:20 a.m.

12/1      Brooklyn                      A      8:30 p.m.

12/3      Canfield                      H      3:15 p.m.

12/10 Avon                          A      5:30 p.m.

12/11 Holy Name                    H      6:45 p.m.

12/16      Nordonia                      A      4 p.m.

12/17      Lakewood                      A      3 p.m.

12/18 Bay Tournament              H      3:30 p.m.

12/18 Rocket Invitiational           A      5:30 p.m.

12/20 Holy Name                    H      8:35 p.m.

12/28 Solon Tournament              A      TBA

1/7      Jackson                       A      3:40 p.m.

1/11  Bay                           H      8:15 p.m.

1/13  SWC Tournament              A      6 p.m.

1/14  Avon Lake                    A      10:30 a.m.

1/14      Olmsted Falls                 A      5:30 p.m.

1/15  North Olmsted                 A      10:30 a.m.

1/21  Avon                          H      7:45 p.m.

1/28      Olmsted Falls                 H      5:30 p.m.

2/4      Brunswick                     H      8 p.m.

2/11      Jackson                       H      4:15 p.m.

Co-Ed Swimming

12/10      Amherst                       H      7 p.m.

12/15 Avon Lake                    H      7 p.m.

12/23 Berea                         H      6 p.m.

12/27      Olmsted Falls                 H      7 p.m.

2/3   SWC Diving                        H      TBA

2/3   Berea                         H      6 p.m.

2/4   SWC Swimming                H      TBA

FAIRVIEW

 

Boys Basketball

12/3  Elyria Catholic                A      7:30 p.m.

12/9      Firelands                     H      7:30 p.m.

12/13      Buckeye                       A      7:30 p.m.

12/16      Brookside                     H      7:30 p.m.

12/17 North Ridgeville              A      7:30 p.m.

12/20      Lutheran West                 A      7:30 p.m.

12/30 Lake Ridge Academy           H      7:30 p.m.

1/6      Columbia                      H      7:30 p.m.

1/10      Oberlin                       H      7:30 p.m.

1/13      Brooklyn                      A      7:30 p.m.

1/20      Clearview                     A      7:30 p.m.

1/24  Black River                   A      7:30 p.m.

1/27      Wellington                    H      7:30 p.m.

1/31      Keystone                      A      7:30 p.m.

2/3      Lutheran West                 H      7:30 p.m.

2/7      Columbia                      A      7:30 p.m.

2/10      Oberlin                       A      7:30 p.m.

2/14      Lincoln West                  H      7:30 p.m.

2/17      Brooklyn                      H      7:30 p.m.

2/21      Clearview                     H      7:30 p.m.

Girls Basketball

11/25      Garfield Heights              A      6:30 p.m.

11/26      Wickliffe                     A      6:30 p.m.

12/3      Firelands                     H      2 p.m.

12/7      Buckeye                       A      7:30 p.m.

12/10      Brookside                     H      2:30 p.m.

12/14      Lutheran West                 A      7:30 p.m.

12/17      Columbia                      H      2:30 p.m.

12/21      Oberlin                       H      7:30 p.m.

12/28 St. Martin DePorres          H      6:30 p.m.

1/5      Trinity                       H      7:30 p.m.

1/7      Brooklyn                      A      7:30 p.m.

1/11      Clearview                     A      7:30 p.m.

1/14  Black River                   A      2:30 p.m.

1/18      Wellington                    H      7:30 p.m.

1/21      Keystone                      A      7:30 p.m.

1/28      Lutheran West                 H      2:30 p.m.

2/1      Columbia                      A      7:30 p.m.

2/4      Oberlin                       A      2:30 p.m.

2/8      Brooklyn                      H      7:30 p.m.

2/11      Clearview                     H      2:30 p.m.

Wrestling

12/2      Lutheran West                 A      2 p.m.

12/3      Beachwood                     A      10 a.m.

12/10      Buckeye                       A      10 a.m.

12/15 (Buckeye,Firelands,Columbia)  A      6 p.m.

12/17 Cle. Central Catholic          A      10 a.m.

12/22      Fairview Park Dual            H      4 p.m.

12/28      Vermilion                     A      10 a.m.

1/5      (Clearview,Firelands,Wellington)    6 p.m.

1/7      Columbia                      A      9 a.m.

1/12      (Brookside, Wellington,Lutheran West)A 6 p.m.

1/19  (Black River,Keystone,Oberlin)H      6 p.m.

1/26  (Black River,Wellington,Brooklyn) A  6 p.m.

2/11      Columbia                      A      6 p.m.

Co-Ed Swimming

11/29 Elyria                        A      6 p.m.

12/2  Padua                         A      6 p.m.

12/3  Bay                           A      10 a.m.

12/9      Crestwood                     H      6 p.m.

12/13 Elyria Catholic                A      7:30 p.m.

12/16 Avon                          H      6 p.m.

12/20      Independence                  A      4:30 p.m.

12/27      Lakewood                      A      3 p.m.

1/6      Cuyahoga Heights              H      6 p.m.

1/7   Elyria Catholic                A      1 p.m.

1/10  Valley Forge             H      6 p.m.

1/24      Olmsted Falls                 H      6 p.m.

1/27      Midpark                       H      6 p.m.

OLMSTED FALLS

Boys Basketball

12/2      Strongsville                  A      7:30 p.m.

12/9  North Olmsted                 A      7:30 p.m.

12/13      Midpark                       A      7:30 p.m.

12/16      Brecksville                   H      7:30 p.m.

12/22      Westerville Central           A      7:30 p.m.

12/23 Dublin Coffman                 A      7:30 p.m.

1/3      Twinsburg                     A      7:30 p.m.

1/6      Amherst                       H      7:30 p.m.

1/10  Holy Name                    H      7:30 p.m.

1/13  Avon Lake                    A      7:30 p.m.

1/20  Berea                         H      7:30 p.m.

1/24      Westlake                      H      7:30 p.m.

1/27  North Olmsted                 H      7:30 p.m.

1/31      Midpark                       H      7:30 p.m.

2/3      Brecksville                   A      7:30 p.m.

2/7      Amherst                       A      7:30 p.m.

2/10  Avon Lake                    H      7:30 p.m.

2/11  St. Francis DeSales           A      7:30 p.m.

2/17  Berea                         A      7:30 p.m.

2/24      Westlake                      A      7:30 p.m.

Girls Basketball

11/30 North Royalton                A      7:30 p.m.

12/3      Vermilion                     H      2:30 p.m.

12/7  North Olmsted                 A      7:30 p.m.

12/10      Midpark                       A      2:30 p.m.

12/14      Brecksville                   H      7:30 p.m.

12/17      Amherst                       H      2:30 p.m.

12/19 North Ridgeville              H      7:30 p.m.

12/21 Villa Angela-St. Joseph            A      7:30 p.m.

1/4   Avon Lake                    A      7:30 p.m.

1/7   Berea                         A      2:30 p.m.

1/11  Elyria                        A      7:30 p.m.

1/14      Westlake                      H      2:30 p.m.

1/21  North Olmsted                 H      2:30 p.m.

1/25      Midpark                       H      7:30 p.m.

1/28      Brecksville                   A      2:30 p.m.

2/1      Amherst                       A      7:30 p.m.

2/4   Avon Lake                    H      2:30 p.m.

2/8   Berea                         H      7:30 p.m.

2/11  Avon Lake                    H      2:30 p.m.

2/15      Westlake                      A      7:30 p.m.

Wrestling

12/3      Findlay Duals                 A      9 a.m.

12/9      Amherst                       A      7 p.m.

12/17 Bobcat Duals @ B.G.            A      TBA

12/18 Bobcat Duals @ B.G.            A      TBA

12/28 Medina Inv.                    A      10 a.m.

12/29 Medina Inv.                    A      10 a.m.

1/7      Columbia Inv.                 A      9 a.m.

1/7   Tri-Meet                    H      10 a.m.

1/13      Brecksville                   H      7 p.m.

1/14  Clyde Inv.                    A      10 a.m.

1/20  Bill Dies @Firestone        A      3 p.m.

1/21      Firelands Inv.                A      10 a.m.

1/21  Bill Dies @Firestone        A      10 a.m.

1/27  North Olmsted                 A      7 p.m.

1/28  Elyria Quad                    A      9 a.m.

2/3   Tri-Meet                    H      6 p.m.

2/3      Crestwood                     H      6 p.m.

Ice Hockey

11/25-27      Rocky River Tournament        TBA

12/3      Midview                       A      8 p.m.

12/4  Avon Lake                    H      4:15 p.m.

12/6  Parma                         A      8:30 p.m.

12/10-11      Benedictine Tournament        TBA

12/17 Notre Dame-Cathedral Latin A      6 p.m.

12/26-28      Avon Tournament              TBA

1/6      Midview                       H      8 p.m.

1/8   Parma                         H      4:15 p.m.

1/14-15      SWC Tournament              TBA

1/20      Mayfield                      H      8 p.m.

1/22  Bay                           A      5:45 p.m.

1/26  Avon Lake                    A      8:20 p.m.

1/27      Mayfield                      A      6 p.m.

1/28      Westlake                      A      5:30 p.m.

2/3   Bay                           H      8 p.m.

2/5   Notre Dame-Cathedral Latin H      4:15 p.m.

Gymnastics

12/28      Cloverleaf                    A      7 p.m.

1/19      Midpark                       A      7:30 p.m.

1/25      Magnificat                    A      6 p.m.

LAKEWOOD

Boys Basketball

11/29      Lutheran West                 H      7:30 p.m.

12/2  Elyria Catholic                H      7:30 p.m.

12/6  Avon                         H      7:30 p.m.

12/10 Bay                           H      7:30 p.m.

12/16      Mayfield                      H      7:30 p.m.

12/20 Valley Forge             A      7:30 p.m.

12/23 Rocky River                   A      7:30 p.m.

1/3   North Olmsted                 A      7:30 p.m.

1/6   North Royalton                H      7:30 p.m.

1/10      Midview                       H      7:30 p.m.

1/13  Parma                         A      7:30 p.m.

1/20      Normandy                      A      7:30 p.m.

1/27  Brush                         A      7:30 p.m.

1/31  North Ridgeville              A      7:30 p.m.

2/3   Elyria                        H      7:30 p.m.

2/7      Mayfield                      A      7:30 p.m.

2/10  Valley Forge             H      7:30 p.m.

2/14  North Royalton                A      7:30 p.m.

2/17  Parma                         H      7:30 p.m.

2/21      Midview                       A      7:30 p.m.

2/24      Normandy                      H      7:30 p.m.

Girls Basketball

11/26 St. Joseph                        H      7:30 p.m.

11/30 Avon                          A      7:30 p.m.

12/3      Garfield Heights              A      2:30 p.m.

12/10      Brunswick                     H      2 p.m.

12/14 Medina                        A      7:30 p.m.

12/17 North Royalton                H      7:30 p.m.

12/21      Normandy                      H      7:30 p.m.

12/30      Nordonia                      H      7:30 p.m.

1/4      Mayfield                      A      7:30 p.m.

1/7   Elyria                        A      7:30 p.m.

1/11  Rocky River                   H      7:30 p.m.

1/14  Mentor                        H      7:30 p.m.

1/18      Midview                       H      7:30 p.m.

1/21  Solon                         A      2:30 p.m.

1/25      Magnificat                    H      7:30 p.m.

1/28      Brunswick                     A      7:30 p.m.

2/4   Medina                        H      7:30 p.m.

2/8   North Royalton                A      7:30 p.m.

2/11      Mayfield                      H      7:30 p.m.

2/15  Elyria                        H      7:30 p.m.

Wrestling

12/2  K of C Tournament              A      5 p.m.

12/3  K of C Tournament              A      10:30 a.m.

12/9-10      East Liverpool         A      TBA

12/17      Willoughby South Tourn.            A      9 a.m.

12/28      Southview Classic Tourn.      A      1 p.m.

12/29      Southview Classic Tourn.      A      10 a.m.

1/7      Lakewood Quad                 H      1 p.m.

1/12  Tri-Match                   A      TBA

1/14      Midpark tournament            A      10 a.m.

1/27      Lakewood Quad                 H      6 p.m.

1/28      Wadsworth Tournament        A      TBA

Ice Hockey

12/3      Twinsburg                     H      6 p.m.

12/4  West Geauga                        A      5:45 p.m.

12/10      Brooklyn                      H      6 p.m.

12/21      Garfield Heights              A      7:30 p.m.

12/26      Olmsted Falls                 A      6 p.m.

12/27 Avon                          A      7:30 p.m.

1/6   Brush                         A      9 p.m.

1/7      Garfield Heights              H      6 p.m.

1/21      Western Reserve               H      6 p.m.

1/22      Twinsburg                     A      5:30 p.m.

1/26      Brooklyn                      A      7:15 p.m.

1/28  West Geauga                        H      6 p.m.

1/29      Western Reserve               A      12 p.m.

2/4   Brush                         H      6 p.m.

Gymnastics

12/8      Kenston                       H      6 p.m.

12/15      Brush,Mayfield                H      6 p.m.

12/20 Stow                          H      6 p.m.

12/21      Magnificat                    A      6 p.m.

1/11  North Royalton                H      6 p.m.

1/13      Twinsburg                     A      7 p.m.

1/19  Solon                         H      6 p.m.

1/26      Cuyahoga Falls                A      6:30 p.m.

1/31      Westlake                      H      6 p.m.

 

Archives