Lakewood OH
Cloudy
74°F
 

River’s Tuck-Macalla, Bay’s Lake are 2014 state champions!

By Ryan Kaczmarski

There were many area student-athletes who competed in the OHSAA Division I and II state swimming and diving championships last weekend in Canton, and two of them came out on top.

Rocky River sophomore Ryleigh Tuck-Macalla took top honors in the Division I diving championships. Other All-Ohio performers at state for the Pirates were the boys 200-yard medley relay team of Eric Kanner, Jake Vehar, Sam Stankivicz and Eric Salberg; the 400-yard freestyle relay team of Salberg, John Armour, Stankivicz and Eric Kanner; Lauren Devorace in the girls 200-yard freestyle and 500-yard freestyle; the girls 200-yard free relay team of Devorace, Anna Brandt, Haley Rosiak and Emma Flynn; the 400-yard free relay team of Devorace, Megan Jaite, Rosiak and Flynn; and Stankivicz in the 200-yard IM.

Bay’s Trevor Lake became a two-time state champion with his victories in the boys 50-yard freestyle and the 100-yard freestyle events. The Rockets also had All-Ohio performances from the girls 200-yard medley relay team of Elizabeth Auckley, Rose Mlakar, Abby Beauchesne and Marlee Berlan; the 400-yard free relay team of Mlakar, Auckley, Berlan and Beauchesne; and Auckley finished All-Ohio in the individual events of the 100-yard butterfly and 100-yard backstroke.

Other area All-Ohio performers were Avon’s Rachel Stark in the 100-yard freestyle, North Olmsted’s Ryan Sara in the 50-yard freestyle, and Avon Lake’s Tyler Nock and Lakewood’s John Liber in diving.

 

 

2014 area All-Ohio swimming and diving finishers

(Event, place, school, name, preliminary time, finals time)

 

Division II

 

Girls

200 yard medley relay

6 Bay 1:49.38 1:49.49

1) Elizabeth Auckley SR 2) Rose Mlakar FR

3) Abby Beauchesne FR 4) Marlee Berlan SR

100 yard butterfly

4 Elizabeth Auckley SR Bay 56.22

100 yard backstroke

3 Elizabeth Auckley SR Bay 55.30 55.77

400 yard free relay

7 Bay 3:36.55 3:38.17

1) Rose Mlakar FR 2) Elizabeth Auckley SR

3) Marlee Berlan SR 4) Abby Beauchesne FR

Boys

200 yard medley relay

16 Rocky River 1:41.30 1:41.88

1) Eric Salberg SR 2) Sam Stankivicz JR

3) Konrad Katterle SO 4) Eric Kanner JR

200 yard IM

8 Sam Stankivicz JR Rocky River 1:58.90 1:59.78

50 yard freestyle

1 Trevor Lake JR Bay 20.86 20.93

100 yard freestyle

1 Trevor Lake JR Bay 46.15 45.21

200 yard free relay

5 Rocky River 1:28.41 1:28.23

1) Eric Kanner JR 2) Jake Vehar FR

3) Sam Stankivicz JR 4) Eric Salberg SR

400 yard free relay

13 Rocky River 3:17.33 3:18.87

1) Eric Salberg SR 2) John Armour SR

3) Sam Stankivicz JR 4) Eric Kanner JR

Division I

 

Girls

200 yard freestyle

12 Lauren Devorace SO Rocky River 1:52.88 1:52.45

100 yard freestyle

10 Rachel Stark SO Avon 52.50 52.47

500 yard freestyle

13 Lauren Devorace SO Rocky River 5:03.74 5:00.68

200 yard free relay

14 Rocky River 1:40.07 1:40.16

1) Lauren Devorace SO 2) Anna Brandt FR

3) Haley Rosiak JR 4) Emma Flynn JR

400 yard free relay

16 Rocky River 3:37.55 3:38.81

1) Lauren Devorace SO 2) Megan Jaite SO

3) Haley Rosiak JR 4) Emma Flynn JR

Boys

50 yard freestyle

9 Ryan Sara SR North Olmsted 21.61 21.21

Diving results (area results)

 

Division I Boys

11 Tyler Nock (Avon Lake)

15. John Liber (Lakewood)

 

 

 

Archives