Lakewood OH
Clear
60°F
 

Division I and II district diving results

Top 10 girls and top 11 boys qualify for state meet in Division I

Top 6 girls and top 8 boys qualify for state meet in Division II

2012 Northeast District H.S.Championship
Cleveland State University
Results
Event 21 Boys 1 mtr Diving Divison 1
State: 612.60 2008 Jimmy Brees Dublin
Name Yr School Semis Score Finals Score Points
Finals
1 Obendorf, Alex SO Hudson 345.05 513.40 20
2 Romanik, Stephen SO Macedonia Nordonia 344.95 500.50 17
3 Schlafer, Jon JR Uniontown Lake 308.20 440.85 16
4 Schillero, Stephen SR Garfield Heights High School 316.50 434.00 15
5 Carmichael, Keith SR Cleveland St. Ignatius 309.30 425.85 14
6 Karn, Doug SR Solon 280.90 400.40 13
7 Pearlman, Mike SR Lakewood 286.45 397.20 12
8 Baad, Austin JR Glenoak 275.80 393.00 11
9 Talley, Ty JR Brunswick 275.35 377.65 9
10 Warder, Tristan FR Cleveland St. Ignatius 266.50 374.30 7
11 Harper, Nate SO Midpark 270.60 371.50 6
12 Nock, Tyler SO Avon Lake 255.40 362.95 5
13 Starkey, Javan SR Wooster 257.15 346.35 4
14 Butts, Corey SO Warren G. Harding 242.95 345.25 3
15 Gray, Jackson SO Canton McKinley 248.60 340.20 2
16 Green, Blake SO Strongsville 239.45 332.75 1
Semi-Finals
17 Oley, Frank JR Mayfield 236.65
18 Novak, Tyler SR Strongsville 233.20
19 Kilroy, David JR Shaker Heights 218.20
20 Liber II, John SO Lakewood 209.95
Scores – Men
Men – Divison 1 – Team Rankings – Through Event 21
1. Cleveland St. Ignatius 21 2. Hudson 20
3. Macedonia Nordonia 17 4. Uniontown Lake 16
5. Garfield Heights High School 15 6. Solon 13
7. Lakewood 12 8. Glenoak 11
9. Brunswick 9 10. Midpark 6
11. Avon Lake 5 12. Wooster 4
13. Warren G. Harding 3 14. Canton McKinley 2
15. Strongsville 1

Event 1 Girls 1 mtr Diving Divison 1
State: 508.80 2005 Abby Johnston Col Upper Arling
Name Yr School Semis Score Finals Score Points
Finals
1 McLaughlin, Taryn SR Hudson 301.70 434.60 20
2 Mills, Sivan JR Solon 298.90 427.10 17
3 Speakman, Rachel SR Hudson 281.80 411.40 16
4 Sposet, Sammie SR Westlake 284.15 404.75 15
5 Rozsa, Nicole SO Cuyahoga Falls 284.95 397.95 14
6 Francetic, Kailey FR Walsh Jesuit 269.95 397.55 13
7 Oppedisano, Julia FR Strongsville 280.75 392.20 12
8 Constantine, Katie SR Uniontown Lake 273.40 390.30 11
9 McKee, Josie SR Massillon Jackson 280.30 389.00 9
10 Shane, Erika FR Cuyahoga Falls 270.90 378.30 7
11 Moock, Michelle JR Brecksvile-Broadview Hts 262.20 358.35 6
12 Sand, Madeline SO Kenston 263.90 354.55 5
13 Posch, Ellen SO Cleveland Heights 252.30 349.05 4
*14 Bogdan, Peyton SR Massillon Jackson 253.55 336.80 2 .50
*14 DeRenzo, Maria FR Massillon Perry 243.80 336.80 2 .50
16 Kreft, Olivia FR Solon 245.70 325.40 1
Semi-Finals
17 Denk, Kristen FR North Royalton 237.35
18 Wilson, Jamie JR North Royalton 235.70
19 Baker, Qwen Kent Roosevelt 235.65
20 Chiu, Ally SO Canfield 233.80
Scores – Women
Women – Divison 1 – Team Rankings – Through Event 1
1. Hudson 36 2. Cuyahoga Falls 21
3. Solon 18 4. Westlake 15
5. Walsh Jesuit 13 6. Strongsville 12
7. Massillon Jackson 11.5 8. Uniontown Lake 11
9. Brecksvile-Broadview Hts 6 10. Kenston 5
11. Cleveland Heights 4 12. Massillon Perry 2.5

Event 61 Boys 1 mtr Diving Division 2
State: 488.10 2/2010 Jamie Englhardt Chagrin Falls
District: 562.25 2/2009 Jamie Englhardt Chagrin Falls
Name Yr School Semis Score Finals Score Points
Finals
1 Sterling, Noah SO Hunting Valley University Scho 308.65 423.80 20
2 Gonzales, Alex JR Canton Central Catholic 335.90 418.40 17
3 Stone, Noah SR Chesterland West Geauga 298.10 413.30 16
4 Rosolowski, Brandon JR Cuyahoga Heights 297.05 412.65 15
5 Riley, Chris SR Aurora 279.05 407.85 14
6 Penler, Austin SO Chagrin Falls 269.50 376.60 13
7 Capp, Ryan SR Parma Padua Franciscan 270.10 372.70 12
8 Francetic, Cole JR Walsh Jesuit 231.15 325.80 11
9 Cale, Bill SR Chagrin Falls 233.20 314.70 9
10 O’Callaghan, Daniel SR Rocky River 208.10 292.75 7
11 Bokas, Ian SO Rocky River 215.90 292.30 6
12 Chaquco, Iven JR Fairview 199.30 265.95 5
13 Levy, Harry SR Pepper Pike Orange 190.50 259.65 4
14 Wells, Kyle SO Chesterland West Geauga 177.95 244.25 3
15 Walker, Joe SR Perry 178.95 242.40 2
16 Turk, Connor SR Rocky River 173.70 233.10 1
Semi-Finals
17 Trangle, Benji Pepper Pike Orange 173.30
18 Smith, Bryan SR Hunting Valley University Scho 171.15
19 Frazier, Evan JR Pepper Pike Orange 169.50
20 Loveland, George FR Hunting Valley University Scho 155.05
Scores – Men
Men – Division 2 – Team Rankings – Through Event 61
1. Chagrin Falls 22 2. Hunting Valley University Scho 20
3. Chesterland West Geauga 19 4. Canton Central Catholic 17
5. Cuyahoga Heights 15 6. Aurora 14
6. Rocky River 14 8. Parma Padua Franciscan 12
9. Walsh Jesuit 11 10. Fairview 5
11. Pepper Pike Orange 4 12. Perry 2

Event 41 Girls 1 mtr Diving Division 2
State: 502.80 2/14/2008 Nikki Craft Bay Village
Name Yr School Semis Score Finals Score Points
Finals
1 Clark, Alice JR Fairview 263.80 346.55 20
2 Brick, Anna SR Cleveland Heights Beaumont 227.70 309.75 17
3 Pesec, Maddy SR Gates Mills Hawken 225.50 307.90 16
4 Ramono, Shanon SR Perry 221.50 294.15 15
5 Melillo, Celia JR Poland Seminary High School 211.00 284.75 14
6 Oster, Amanada SO Rocky River 208.75 277.60 13
7 Joseph, Chloe SO Pepper Pike Orange 181.85 266.80 12
8 Matoh, Emily SR Shaker Heights Laurel 201.05 266.15 11
9 Fountain, Sara SR Fairview 189.60 261.30 9
10 Mosier, Jessica FR Bay 182.40 255.40 7
11 Kreatsoulas, Nicolette FR Poland Seminary High School 182.15 252.25 6
12 Liber, Sydney JR Chagrin Falls 186.05 244.35 5
13 Hall, Tristen JR Shaker Heights Laurel 171.00 217.15 4
14 Diehl, Nikki FR Perry 170.65 210.90 3
15 Hengst, Maddie FR Gates Mills Hawken 163.45 207.75 2
16 Mentrek, Maureen SR Shaker Heights Laurel 172.05 207.40 1
Semi-Finals
17 Kerchenski, Kaitlin JR Fairview 159.55
18 Fitzsimmons, Maddie JR Rocky River 137.90
19 Termini, Tiffany JR Cuyahoga Heights 137.60
20 Zeilinger, Amanada FR Shaker Hts Hathaway Brown 135.40
Scores – Women
Women – Division 2 – Team Rankings – Through Event 41
1. Fairview 29 2. Poland Seminary High School 20
3. Perry 18 3. Gates Mills Hawken 18
5. Cleveland Heights Beaumont 17 6. Shaker Heights Laurel 16
7. Rocky River 13 8. Pepper Pike Orange 12
9. Bay 7 10. Chagrin Falls 5

 

Archives